Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) problem z oddawaniem moczu

Zapalenie gruczołu krokowego.

Profilaktyka wszelkiego rodzaju chorób, w tym stanów zapalnych, to najlepsza droga, aby cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zapanować nad odpowiedziami obronnymi organizmu, dlatego należy też wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jakie symptomy i objawy powinny nas zaniepokoić. Dla mężczyzn zapalenie gruczołu krokowego (prostaty), może być jednym z najgroźniejszych, a nieleczone rzutować na resztę życia.

Co to jest prostata?

Prostata jest męskim gruczołem leżącym u podstawy pęcherza moczowego. Poprzez ten gruczoł, przechodzą główne drogi wydalania moczu (cewka moczowa), oraz nasieniowody. Tak więc jakiekolwiek zapalnie, ma wpływ zarówno na komfort funkcji fizjologicznych, jak i jakość życia seksualnego, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia je, między innymi poprzez silny ból okolic podbrzusza. Na dodatek prostata, pełni funkcję „uzdatniania” nasienia, dzięki czemu jest ono lepszej jakości, tak więc jakiekolwiek jej schorzenia odbijają się między innymi na męskiej płodności.

zapalenie prostatyZapalenie prostaty.

Zapalenie gruczołu krokowego może przebiegać w dwojaki sposób. Zapalenie ostre i przewlekłe. Przewlekłe zapalenia zazwyczaj powstają poprzez nieleczenie wcześniejszych stanów i infekcji, zarówno tych bakteryjnych, jak i niebakteryjnych. Postać niebakteryjna to zazwyczaj szereg różnych czynników, takich jak stres, napięcie mięśni itp., które ogólne wywołują odpowiedź zapalną. Bakteryjne zapalenie prostaty w stanie przewlekłym to zazwyczaj niedoleczone stany chorobowe wywołane przez mikroorganizmy, jak i inne choroby, o takim podłożu.

Ostre zapalenie prostaty to postać nagła, wywołana przez konkretny czynnik i dająca bardzo silne objawy. Wśród czynników tego typu choroby są: infekcje wirusowe i bakteryjne wśród nich zarażenie bakteriami E.Coli, chorobami wenerycznymi takimi jak rzeżączka, czy wirusy z moczu, podczas stanów zapalnych cewki i pęcherza. Do tego dochodzą takie przyczyny jak posiadanie założonego cewnika, po zabiegach neurologicznych, czy kamienie sterczowe.

Zapalenie prostaty, szczególnie ostre jego nasilenie, musi być leczone ambulatoryjnie, natychmiast po zauważeniu objawów. Jego objawy to między innymi ból w okolicach krocza, poczucie silnego ucisku na cewkę moczową i dolne fragmenty kręgosłupa, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, a także krwiomocz i częstomocz. Zaniedbanie leczenia ostrego stanu zapalnego skutkuje przewlekłymi bólami w okolicach krocza, narządów płciowych i odbytu. Do tego pojawia się ogólnie nieprzyjemne wrażenie podczas oddawania moczu lub ejakulacji, lub wręcz na przykład niemożliwość uzyskania wzwodu. Wszystko to składa się na rozwój bólu miednicy mniejszej, który to przewlekle przyczynia się do problemów i załamania psychicznego.

Jak diagnozuje się zapalenie prostaty?

Zapalenie gruczołu krokowego można zdiagnozować za pomocą standardowych, jak i szczegółowych badań moczu. Oprócz tego stosowane są inne metody rozpoznania problemów, między innymi poprzez masowanie stercza, aby sprawdzić jego ewentualne, niepożądane skurcze, oraz badanie przez odbytnicze w gabinecie.

Leczenie zapaleń gruczołu krokowego.

W przypadku leczenia przewlekłych zaburzeń i stanów zapalnych prostaty, stosuje się środki farmakologiczne, nierzadko połączone z innymi kuracjami. Wśród leków stosuje się antybiotyki oraz środki rozkurczowe. W zakres kuracji wchodzą choćby gorące nasiadówki oraz zmiana diety, tak by nie zawierała ona drażniących substancji. Gdy brak jest poprawy, czasami trzeba posunąć się do usunięcia gruczołu. W przypadku ostrych zapaleń stosuje się głównie antybiotykoterapię, środki przeciwbólowe i rozkurczowe, w ostrzejszych przypadkach także w postaci zastrzyków.

W czasie zachorowania należy rozmasowywać gruczoł prostaty, jak i uważać na powstanie ewentualnych ropni, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu. Zaniechanie leczenia zapalenia gruczołu krokowego może prowadzić do zapaleń w obrębie innych narządów, w tym jąder czy nerek.

 

Share Button